17.november je Dňom boja za slobodu a demokraciu, no netreba zabudnúť, že je predovšetkým Medzinárodným dňom študentstva. Deň je oslavou študentov, ktorí sú považovaní za predpoklad rozvoja spoločnosti. V tento deň si pripomíname udalosti z roku 1939, kedy študenti vyšli do ulíc Prahy, aby protestovali proti nacistickej okupácii. Bola to reakcia na zastrelenie študenta medicíny Jana Opletala. Výsledkom akcie bolo deväť popravených vodcov, zavreté všetky vysoké školy a viac ako 1200 študentov bolo deportovaných do koncentračných táborov.
Od roku 1941 si pripomíname tento deň ako pamiatku popravených a umučených študentov, ktorí ako prví zdvihli svoj hlas na znamenie odporu proti nacistickým utlačovateľom. V roku 1942 na zasadnutí Medzinárodného študentského zhromaždenia vo Washingtone bol 17. november potvrdený a opäť vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva. Na akte potvrdenia sa zúčastnili delegáti študentov 50 krajín.
Druhou udalosťou je 17. november 1989, ktorý je pre mnohých Slovákov jedným z najdôležitejších dátumov našej histórie. Študenti v nej opäť zohrali významnú úlohu, ktorá viedla k neskorším zmenám v spoločnosti. Nenásilná zmena režimu s prvkami dohody a reformy dostala pomenovanie „nežná“ alebo „zamatová“ revolúcia. Tentokrát boli úspešní.
Túto udalosť ako zosobnenie pádu komunistického režimu nám dodnes pripomínajú špecifické miesta, heslá, výroky, sľuby a piesne. Ale sú to predovšetkým ľudia, ktorí prejavili odvahu bojovať za slobodu, v ktorej v súčasnosti žijeme.